Orientační běh - Jak to vidí Béďa

   ORIENTAČNÍ BĚH   

JAK TO VIDÍ BÉĎA

pár zpráv a názorů z Pardubic
čt 26. 09. 22:42

NOVINKY ČSOS
26.09.2024
15:20 - SP Finsko 2024 long: 17. Rauturier, 20. Křivda
24.09.2024
20:42 - Sdělení sekce OB 25/2024.
23.09.2024
21:37 - Sdělení sekce OB 24/2024.
22.09.2024
22:12 - Sdělení sekce OB 23/2024.
18:23 - Mistrovství ČR na klasické trati bude v náhradním termínu 19. - 20. října 2024.
19.09.2024
10:59 - Pořad Český orienťák - 5. díl (o MS MTBO)
17.09.2024
12:57 - Orienťáci (nejen) orienťákům na obnovu po povodních: přispějte na platformě Donio
09:34 - Metodické listy ČSOS 9/2024
16.09.2024
09:26 - Zápis z jednání VV 2024/10
15.09.2024
19:42 - MS v MTBO Bulharsko (štafety): 1. ČR (muži)

OB v ČR
Sekce OB
- ORIS
- reprezentace OB
- staré postupy OB
- kalendář 2025
- kalendář 2026
- komise rozvoje OB
- mapy
- historie M ČR
- metodický portál
Sekce LOB
- repre LOB
- repre juniorů LOB
ČSOS

OB ve VČ oblasti
Vč. oblast
- kalendář 2024

OB v Pardubicích
LPU
- program
- Silva o-camp
- Liga škol
- PZP
- fotogalerie LPU
- SCD
- Facebook LPU
XPU

OB ve světě
IOF
- IOF Eventor
WorldofO
SZOŠ

Další informace
Začít orienťák
o-news.cz
Svět běhu
Sosnoviny

M ČR v OB 2024
13.4. NOB (MOV)
8.5. KO S (JPV)
18.5. S (PBM)
19.5. SŠ (PBM)
8.-9.6. KT (VSP)
14.-15.9. KL (ASU)
5.10. Š (TZL)
6.10. KLUB (TZL)

Žebříčky, ligy 2024
Český pohár
ŽA
Český pohár štafet
Česká liga klubů
ŽB Č
ŽB M
Vč.pohár (Ž,D) - j
Vč.pohár (Ž,D) - p
Vč.pohár (D,V)
Vč. družstva

Budou závody
28.9. Vč.pohár (NPA)
29.9. Vč.pohár (VRL)
5.10. MČR Š (TZL)
6.10. MČR kluby (TZL)
12.10. Vč.pohár (CHC)

Závody za námi
21.-22.9. ČPŠ (OPI)
21.9. ČP,ŽA (TAP)
7.-8.9. ČP,ŽA,ŽB-M (AOP)
7.-8.9. ŽB-Č (DKL)

Vícedenní 2024
Czech O-Tour
Velikonoce (DKP)
GP Silesia (AOP)
Trojúhel (MLA)
Cena stř. Mor. (KSU)
Vysočina cup (CHT)
Rumcaj. míle (SJC)
Pískovce (DOK)
Prázdniny (TUR)
CVČ (LPU)
Interkompas (SJH)
West cup (NEK)

Mez. akce 2024
OB:
5.-7.4. CEYOC (HUN)
25.-26.5. SP (SUI)
1.-2.6. SP (ITA)
21.-24.6. MED (POL)
30.6.-6.7. MSJ (CZE)
12.-16.7. MS (GBR)
1.-5.8. AMS (BUL)
3.-9.8. MSV (FIN)
16.-20.8. ME (HUN)
26.-29.9. SP (FIN)
LOB:
23.-27.1. MS,MSJ,MED (AUT)
23.-25.2. SP (EST)
Trail-O:
8.-12.5. ME (FIN)

Kluby a oblasti
(***=vyplatí se podívat)
Praha***
DKP*
FSP*
MKP*
PGP*
SCP
TAP***
EKP*
MFP
VSP*
ZBP*
Středočeská***
DCE*
HCE*
KAM**
LBE**
LME*
RIC**
ROZ**
ZVO*
DKL***
DOR***
JES*
KPY*
ODV*
PDY**
ROU**
SLA**
Západočeská***
BSO*
LPM*
MLA***
MAS*
NEK*
KPM
KRL***
ONO*
SKV**
VPM*
Jihočeská*
KTA**
VCB**
VTA*
KRE
OPI*
CST*
Ještědská***
BOR**
DOK***
LDC***
LLI*
JEN***
TUR**
TJN***
VLI***
JJN**
CHA***
KUL*
LIT
LTP***
PEN
STB

Východočeská***
CHC*
HOR***
JIL*
PHK**
SHK***
SRK*
VAM*
VRL***
ZAM*
DOB**
LPU***
LTU***
KUO
SJC**
STH**
SNA
NPA***
OAV*
TYN*
XPU
Vysočina**
BZR*
CHT*
JHB
PZR
SJH***
CTB***
OSN*
SJI***
STA**
TTR**
Moravskoslez.**
BFM***
HAV*
SOP
TRI**
VRB
AOP***
KRN
MOV**
OOP***
SFM**
Hanácká**
ASU
KON
OOL*
PLU
SSU***
TVR
ZLH**
JPV***
KSU***
UOL***
SBR
STE***
Valašská***
EZL
HLV***
KVS
SKM***
LCE**
TZL***
VIC***
Jihomoravská***
ABM*
BBM*
LBM***
PBM***
TBM**
ADA*
RBK
UBM*
VBM
ZBM***

A ještě navíc
AROB
ČAR
COH
Nadace OB

E-mail: Petr Klimpl

Počet přístupů
TOPlist



ČR: Víkend v oblastech
Východní Čechy: Nominace žactva na M ČR oblastních výběrů. Dva závody Vč. poháru. ZHL zná termíny.
Pardubice: Janča a Martin běží Světový pohár. Začal další ročník Ligy škol. Dva závody Vč. poháru.
Svět:Závěrečná série Světového poháru ve Finsku. JEC v Rakousku
Jak to vidí Béďa na FB


ČESKÁ REPUBLIKA
  • NEW! Vzhledem ke změně termínu Mistrovství ČR na klasice museli pořadatelé změnit termín tradičních Rodinných štafet. 31. ročník se uskuteční v neděli 13. 10. 2024 na Třech Studních, hotel Horník. Stránka závodu je tady.
  • NEW! Účastníci sobotního sprintu v Bechyni (Český pohár a ŽA) se zapojili do finanční pomoci SDH Bechyně. Bylo vybráno 30300 Kč. Tato částka byla hasičům, kteří zajišťovali (a zajišťují) odstranění povodňových škod v Bechyni.
  • NEW! Téměř 6500 závodníků je přihlášena na oblastní závody poslední víkend v září. V sobotu a v neděli se poběží celkem 15 závodů.
    Sobota:
    Krátkou trať žebříčků Pražské a Středočeské oblasti připravuje Sportovní klub Praga. Téměř osm stovek závodníků najde shromaždiště v Krňanech na louce východně od obce. Závod se poběží v listnatém a smíšeném lese se středně hustou sítí komunikací a množstvím situačních detailů (kameny, hromady kamenů), který je vertikálně členitý. Tratě na mapě Voskovka (hlavní kartograf Jan Drbal) postavil Jan Flašar.
    Společný závod Ligy Vysočiny a Jihočeského žebříčku pořádá Spolek Orientačních Sportů Jindřichův Hradec. Poběží se klasická trať s centrem u Penzion Pecák, Evženovo Údolí, Hatín – Jemčina. Tratě na mapě Evženovo údolí (mapoval a kreslil Tomáš Parkan) postavili Tomáš a Jirka Parkanovi. Závodníky (jej jich přihlášeno 350) čeká relativně plochý terén s vrcholem Hraničník, jsou tam i další menší kopečky, některé částečně kamenité, dost strmé jsou i svahy Evženova údolí okolo Holenského potoka, jsou tam porosty nejrůznějšího stáří.
    Západočeský žebříček pokračuje klasickou tratí s centrem v Chrášťovicích. Pořadatelský oddíl Kometa Kralovice připravil závod na mapě Jezero 24 (mapovali Aleš Hejna a Jiří Vištejn), stavbu tratí svěřil dvojici Aneta a Marta Hanákovy. Přes tři stovky přihlášených závodníků čeká sesuv/svah s převýšením 150 m a dvěma bočními údolími, z toho jedno je zařízlejší s místy břidlicovými skalkami; sesuv i těžební činnost před ním dodává prostoru ojedinělé terénní i skalní detaily; ve zbytku prostoru je terén rychlý, místy s rýhami a borůvčím.
    Téměř šest stovek přihlášených závodníků poběží krátkou trať Ještědského žebříčku, který uspořádá Slavia Liberec orienteering. Centrum závodu je na parkovišti Výpřež. Tratě postavili Erik Heczko a Jana Kolaja Ehlerová na mapě Výpřež v horském terénu, kde je svah narušený několika údolími a skalními hřebeny se srázy, kameny a kamennými poli, je tam smíšený les s rozmanitou průběžností a stářím, místy je náročná podložka.
    Pořadatelé z SK LOB Nová Paka připravili krátkou trať Východočeského poháru s centrem na louce na SZ okraji obce Hřídelec. Přes osm stovek přihlášených závodníků čeká klasický středoevropský terén, který je mírně skloněný k JV a s okrajovými svahy na Z straně s množstvím terénních tvarů, je tam převážně jehličnatý les s různou průběžností s četnými hustníky a střední hustota cest. Mapu Zámečák připravili Jan a Ondřej Prášilovi, tratě postavil Jiří Novák.
    V Moravskoslezském kraji se poběží závod oblastního žebříčku na krátké trati. Pořadatelé ze Sportovního klubu orientačního běhu Ostrava našli centrum pro více jak dvě stovky přihlášených závodníků na fotbalovém hřiště Dolní Lhota. Stavitel tratí Petr Šidík měl k dispozici mapu Sklopčice (mapoval Tomáš Vavřík, revize Petr Šidík) v terénu, který je ve většině prostoru rovinatý, na východě jsou prudké svahy, je tam síť melioračních rýh, rozvětvená údolíčka, středně hustá síť lesních cest a pěšin, průběžnost je většinou dobrá, viditelnost ztížená.
    V Hanácké oblasti se poběží závod Hanáckého žebříčku na krátké trati. Centrem závodu je Stražisko - Růžov. Pořadatelé z Tělocvičné jednoty Sokol Ptení připravili mapu Nudle (mapovali Zdeněk Janů a Zdeněk Rajnošek). Tratě pro více jak čtyři stovky přihlášených závodníků postavil Miroslav Hlava v kopcovitém terénu, kde je malá síť komunikací a který je porostově pestrý.
    Ve Valašské oblasti jsou dva závody oblastního žebříčku, oba pořádá Klub orientačního běhu – Směr Kroměříž. Dopoledne se běží sprint s centrem v obci Kvasice, na který je přihlášeno téměř 200 závodníků. Mapu připravil Vítězslav Pěček, mapa obce Kvasice nabízí ve své západní části převážně zastavěné území, celá obec je v mírně svažitém terénu a nachází se na pravém břehu Moravy, součástí závodního prostoru ve východní části mapy je obecní park a areál základní školy; zastavěné území se střídá s otevřeným terénem, místy s porosty. Tratě postavil Jakub Ošmera. Odpoledne se závodníci přesunou na krátkou trať do sportovního areálu v Jarohněvicích. Tratě opět pro dvě stovky závodníků připravil Michal Rytíř na mapě, kterou připravil Vítězslav Pěček v lesním porostu o různé průběžnosti s množstvím erozních prvků a pozůstatků po těžbě kamene.
    Neděle:
    Oblastní žebříček Středočeské a Pražské oblasti pokračuje krátkou trati za pořadatelství SKOB Slaný. Přes sedm stovek závodníků najde centrum v Bílichově (louka u Velkého Bílichovského rybníka). Tratě postavil Jan Kouřimský na mapě Smradovna (mapoval Roman Horký). Část závodního prostoru se nachází v panenském prostoru, tj. v prostoru, který ještě nikdy nebyl použit pro závod OB. Jsou tam prudké členité svahy, hluboká údolí s terénními detaily, ale i náhorní plošina s vegetačními detaily; je tam smíšený les s různorodou průběžností, místy bukové nálety.
    I další závod Západočeského žebříčku má centrum v Chrášťovicích. Kometa Kralovice pořádá krátkou trať na mapě Sesuv 24 (mapovali Aleš Hejna a Jiří Vištejn), tratě postavil Martin Hanák. Skoro tři stovky přihlášených závodníků opět čeká sesuv/svah s převýšením 150 m a dvěma bočními údolími, z toho jedno je zařízlejší s místy břidlicovými skalkami; sesuv i těžební činnost před ním dodává prostoru ojedinělé terénní i skalní detaily; ve zbytku prostoru je terén rychlý, místy s rýhami a borůvčím.
    Závod Ještědského žebříčku na krátké trati pořádá Sportovní klub OK Jiskra Nový Bor. 450 přihlášených závodníků bude mít centrum v základní škole Partyzánská ul. v České Lípě - Svárově. Připravena je mapa Hůrka (autor Ondřej Prášil), na které postavil tratě Dan Pavlovec v příměstském lese, kde je střední vrstevnicová členitost, les je převážně dobře průběžný, místy je podrost, je tam středně hustá síť komunikací.
    Pořadatelé z OOS TJ Spartak Vrchlabí připravovali krátkou trať Východočeského poháru ve Vítězné na polovinu září. Nepříznivé počasí je donutilo přeložit tento závod na konec září. Na startu uvítají téměř 850 závodníků, které čeká podkrkonošský mírně zvlněný terén, který je většinou dobře průběžný, místy s pasekami a hustníky, se střední sítí komunikací; je tam mnoho terénních detailů – kupky, jámy, prohlubně a rýhy; v některých částech i samostatné skalky, kameny i kamenná pole. Tratě na mapě Za Karmou (mapoval Tomáš Leštínský) postavil Vlastimil Polák.
    Liga Vysočiny pokračuje krátkou tratí za pořadatelství Orientačního klubu Střelka. Centrem je louka mezi obcemi Chýnov a Dolní Hořice. Skoro 250 přihlášených závodníků poběží na mapě Hůrky (mapovali Tomáš Doležel a David Klíma). Tratě postavil David Klíma v mírně zvlněném terén, kde je v severní části příkrý svah k Chýnovskému potoku, je tam středně hustá síť komunikací, les je porostově rozmanitý s terénními detaily.
    Pořadatelé z Klubu OB KOBRA Bratislava a SK Brno – Žabovřesky pořádají veřejný závod na klasické trati s centrem v rekreační oblasti Gazárka, Šaštín-Stráže. Terén je relevantní k terénu Mistrovství ČR štafet a klubů - rovinatý terén s pískovým podkladem, kde velmi dobře průběžný borovicový les s množstvím světlinek, hustá síť cest. Na mapě, kterou připravil Ondrej Piják, postavili tratě Juraj Horniak a Jan Drábek.
    Podrobnosti o všech závodech najdete v IS ORIS.
  • NEW! Ve Sdělení sekce OB 23/2024 je seznam štafet s právem startu na M ČR štafet 2024.
  • NEW! Mistrovství ČR na klasické trati bude v Tatenicích v náhradním termínu 19. - 20. října 2024. V IS ORIS bude otevřena nová stránka, na závody bude třeba se znovu přihlásit. Pořadatelé z Magnus Orienteering vydají opravený rozpis.
  • NEW! V České lize klubů po 5 kolech je to velmi vyrovnané, v čele je PHK (137) před ZBM (135) a KAM (125), 4. LCE 123, 5. LPU 116, 6. PBM 107. V dorostu vede PGP (139), na druhém místě je DKP (122) a třetí LPU (119). Průběžné výsledky jsou zde. Do konečného pořadí se budou ještě počítat M ČR štafet a M ČR klubů.
  • NEW! Průběžné pořadí v Českém poháru štafet po čtyřech kolech najdete tady. Tyto průběžné výsledky jsou podkladem pro zpracování seznamu štafet s právem startu na M ČR štafet první říjnovou sobotu ve Vacenovicích.
  • O víkendu proběhly tři závody Českého poháru (sprint a dvoje štafety).
    V sobotu dopoledne uspořádal Klub orientačního běhu Tretra Praha závod ve sprintu (Český pohár a žebříček A), na kterém startovalo za slunečného počasí téměř devět stovek závodníků. Centrum bylo ve sportovním areálu v Bechyni. Prostor závodu byl v Bechyni ohraničen říčkou Smutná, řekou Lužnicí, Duhovým mostem, ulicemi U Nádraží, Za Trubným a severním okrajem sportovního areálu, kde byla historická zástavba se zámkem, zámecký park, vilová zástavba, lázeňský areál, uzavřené areály škol, sídliště, sportovní areál. Mapu pro závod připravil Josef Sabol. Rychlé, orientačně jednodušší tratě postavil Jakub Vlášek. Na startu budou všichni naši nejlepší, chyběli jen Tereza Rauturier a Jakub Chaloupský. V dámské elitě to bylo velmi vyrovnané. Pro vítězství si doběhla Jana Peterová (LPU) s náskokem čtyř sekund před Lucií Semíkovou (KAM), jen o sekundu zpět byla další závodnice KAM Anna Karlová, další tři sekundy za ní byla čtvrtá Markéta Mulíčková (TBM), páté a šesté místo obsadily Jana Pekařová (TUR) a Kamila Gregorová (SJH). V mužích obsadila stupně vítězů čtveřice, která nás letos reprezentovala na MS ve Skotsku. Jasně vyhrál Tomáš Křivda (CHC), který porazil druhého Jakuba Glonka (KAM) é 26 sekund, o třetí místo se stejným časem (44 sekund za vítězem) se podělili Martin Roudný (LPU) a Jonáš Hubáček (LCE), pátý Jan Gajda a šestý Ota Škvor (oba KAM) měli odstup více jak minutu. V juniorkách vyhrála letošní juniorská mistryně světa ve sprintu Michaela Novotná (TUR) s náskokem více jak půl minuty před Lucií Dittrichovou (SKM), na třetím místě skončily se stejným časem Marie Šestáková (VLI) a Michaela Metelková (PHK), které měly ztrátu na vítězku více než minutu. V juniorech si pro první místo doběhl Jan Strýček (PBM), jeho náskok před druhým Danielem Bolehovským (VSP) byl sedm sekund a před třetím Dominikem Průšou (VSP) sekund dvanáct. V D18 vyhrála s obrovským náskokem Hana Vítková (SJI), když druhá Kateřina Štěpová (PGP) měla ztrátu 54 sekund a třetí Viktorie Škáchová (DKP) více jak minutu. V H18 byl první Tomáš Urbánek (ZBM), který za sebou nechal o šest sekund druhého Ondřeje Brosche (RBK), třetí Vladimír Srb (LPU) měl ztrátu 27 sekund. V mladších dorostenkách byla nejlepší Carolina Mullis (DKP), o 10 sekund byla pomalejší Viktorie Vyziblová (SJC), třetí Anna Kynčlová (JIL) měla ztrátu 13 sekund. V H16 si pro první místo doběhl Tomáš Metelka (PHK), který o sekundu porazil druhého Ondřeje Štěpánka (TBM), třetí Erik Heczko (VLI) za vítězem zaostal o šest sekund. Podrobnosti o závodě najdete na této stránce.
    V sobotu odpoledne se závodníci přesunuli na louku u Nové Vsi u Čížové, která byla centrem závodu štafet (Český pohár štafet a Česká liga klubů). Závod připravila dvojice pořadatelů Orientační sporty Písek a TJ OB České Budějovice. Čtyři stovky štafet čekal zvlněný terén, který byl porostově rozmanitý od dobře průběžného až po pasáže se sníženou viditelností a průběžností. Podrosty byly tvořeny zejména bukovým náletem, ostružinami nebo probírkou mladých dřevin. Běželo se na mapě Hrby (hlavní kartograf Jiří Vištejn), rychlé tratě postavil Radek Teringl. V ženách doběhla z prvního úseku na čele s velkým náskokem Hana Vítková (SJI 2), za ní se ztrátou dvě a půl minuty doběhly týmy KAM, TUR, PHK, další minutu ztrácely štafety SSU a TZL, pětiminutovou ztrátu měly ZBM a TAP. Na druhém úseku šla do čela štafeta PHK, dvě a půl minuty ztrácela štafeta SSU, minutu zpět byly týmy LCE, TUR a ZBM, ztráta dalších už byla podstatně větší. Na posledním úseku svůj náskok štafeta PHK ještě navýšila na čtyři minuty a trio Barbora Chaloupská, Tereza Kosová a Denisa Králová slavilo vítězství. O druhé místo se finišovalo o sekundu dříve v cíli byla štafeta ZBM (Barbora Zháňalová, Markéta Rotková a a Markéta Kaiser) před TUR (Jana Pekařová, Barbora Matějková, Michaela Novotná). Deset sekund za nimi doběhla štafeta LCE, štafety na pátém až sedmém místě (PBM, SHK a LPU) ztratily na vítězný tým přes 11 minut. V mužích přeběhly z prvního úseku s minutovým náskokem štafety LCE a VSP, dalších 13 štafet doběhlo v rozmezí ztráty 1:23 až 2:21 min. Na druhém úseku se do čela dostala dvojice štafet PHK a ZBM, se ztrátou minuty a půl předával tým TUR, další minutu zpět byla štafeta KAM, ještě o minutu dále byly štafety LCE a LPU. Na posledním úseku si finišman štafety PHK Daniel Vandas vybojoval malý náskok, který udržel až do cíle a štafeta PHK slavila vítězství (první dva úseky běželi Jan Petržela a Ondřej Metelka). Se ztrátou půl minuty doběhla do cíle na druhém místě štafeta ZBM (Pavel Brlica, Miloš Nykodým a Jáchym Coufal), na třetí místo posunul štafetu PBM výborným výkonem finišman Jan Strýček (na prvních dvou úsecích byli Adam Zřídkaveselý a Vilém Bednařík), ztráta této štafety byla 1:29 min. Na čtvrtém místě skončila štafeta KAM, na pátém LPU, na šestém TUR a na sedmém LCE. V dorostenkách si pro třetí letošní pohárové vítězství s velkým náskokem doběhla štafeta DKP (Alžběta Vondráčková, Carolina Mullis a Viktorie Škáchová) o sedm minut zpět byly štafety PGP a TUR na 2. a 3. místě. Mezi dorostenci byla nejlepší štafeta TBM (Filip Schwab, Jiří Račanský, Ondřej Štěpánek), se ztrátou necelých dvou minut byla druhá štafeta ZBM, třetí TUR už měl ztrátu přes pět minut. Vše podstatné je na webovcé stránce.
    V neděli se běžel další závod Českého poháru štafet a České ligy klubů opět v Nové Vsi u Čížové. Pořadateli byly znovu Orientační sporty Písek a TJ OB České Budějovice. Prostor závodu byl stejný jako v sobotu, stejný byl i stavitel tratí Radek Teringl, mapu s poetickým názvem Jezírko lásky připravil opět Jiří Vištejn. Znovu běžely čtyři stovky štafet. V ženách přiběhla na předávku prvního úseku štafeta PGP s náskokem 40 sekund před TZL, skupina, kde nechyběl nikdo z favoritů ztrácela do dvou minut. Na druhém úseku šla do vedení štafeta PHK, její náskok před TUR byl necelé dvě minuty, se ztrátou dvě a půl minuty předávala čtveřice týmů SSU, ZBM, PGP a LCE. Na posledním úseku štafeta PHK (Michaela Metelková, Barbora Chaloupská, Denisa Králová) svůj náskok ještě navýšila a stejně jako v sobotu jasně vyhrála. Se ztrátou tři a půl minuty doběhla na druhém místě štafeta LCE (Martina Jirčáková, Michaela Dittrichová, Vendula Rusá), necelou další minutu zpět byl tým TUR ve složení Jana Pekařová, Barbora Matějková, Michaela Novotná. Těsně čtvrtá byla štafeta TBM, páté místo obsadila štafeta PGP a šestá byla TBM. V mužích vedla po prvním úseku s náskokem půl minuty štafeta PHK, následovala čtveřice PBM, TZL, KAM a LCE. Na druhém úseku zaběhl skvěle Miloš Nykodým, který vytvořil pro štafetu ZBM téměř dvouminutový náskok před dvojicí PBM a KAM, následoval štafeta PHK, další týmy už měly ztrátu přes pět minut. Na posledním úseku dominoval Jan Strýček, který doběhl štafetě PBM (první dva úseky běželi Adam Zřídkaveselý a Vilém Bednařík) pro vítězství s náskokem minuty a půl před ZBM (Pavel Brlica, Miloš Nykodým a Jáchym Coufal). Třetí byla štafeta KAM (Jan Gajda, Jakub Glonek, Ota Škvor), která na vítězný tým ztratila 2:21 min. na 4. - 6. místě skončily štafety LCE, TBM a PHK, které měly ztrátu přes šest minut. V dorostenkách počtvrté letos v pohárovém závodě dominovala štafeta DKP běžící ve složení Carolina Mullis, Alice Gregorová a Viktorie Škáchová, její náskok před SJC byl osm a půl minuty a před třetí PGP přes 11 minut. V dorostencích s přehledem vyhrála štafeta ZBM (Martin Bulička, Tomáš Urbánek, Tomáš Kučera), minutu a půl zpět byla štafeta TBM, třetí místo po těsném finiši vybojoval tým TUR. Informace o závodě jsou na stejné stránce jako na sobotu.
  • Kitl Český pohár má za sebou deset kol. Průběžné pořadí vedou Denisa Králová (2. Jana Peterová, 3. Lucie Semíková) a Tomáš Křivda (2. Vojtěch Král, 3. Martin Roudný). Kompletní pořadí je zde. Do hodnocení Českého poháru se budou ještě hodnotit výsledky M ČR na klasice.
  • Pořadí v Inov-8 Žebříček A 2024 po devíti kolech najdete tady.
  • Na svazovém webu je vyhodnocení průběhu letošních stacionárních tréninkových kempů v orientačním běhu, které proběhly v oblasti Göteborgu se zázemím v turistické ubytovně Partille Vandrarhem.
  • Byly vydány zářijové Metodické listy. Čtěte tady.
  • V rámci orienťácké komunity (nejen) je poměrně velká vůle pomoci postiženým povodněmi. ČSOS otevřel účet s výzvou orienťákům o příspěvek na postižené povodněmi. Současně bude svaz zjišťovat, kdo by nějakou finanční pomoc mohl potřebovat v rámci naší členské základny, případně jiné použití. Situace postižených lidí by nám neměla být lhostejná, měli bychom jim pomoci prací, finančně či materiálně. Článek, jak postupovat, je zde.
  • Šestiminutová reportáž z letošní Ceny východních Čech v orientačním běhu je ke zhlédnutí zde (Sport v Regionech, Česká televize).

VÝCHODNÍ ČECHY
  • NEW! Na kluby byl zaslán nominační list Východočeské oblasti na M ČR oblastních výběrů žactva, které se bude konat první neděli v říjnu ve Vacenovicích (v sobotu poběží žactvo i veřejný závod štafet). Na nominaci se můžete podívat tady.
  • NEW! Pořadatelé z SK LOB Nová Paka připravili na sobotu krátkou trať Východočeského poháru s centrem na louce na SZ okraji obce Hřídelec. Přes osm stovek přihlášených závodníků čeká klasický středoevropský terén, který je mírně skloněný k JV a s okrajovými svahy na Z straně s množstvím terénních tvarů, je tam převážně jehličnatý les s různou průběžností s četnými hustníky a střední hustota cest. Mapu Zámečák připravili Jan a Ondřej Prášilovi, tratě postavil Jiří Novák. Start je tradičně v 10 hodin. Podrobnosti o závodě jsou zde.
  • NEW! OOS TJ Spartak Vrchlabí připravoval krátkou trať Východočeského poháru ve Vítězné na polovinu září. Nepříznivé počasí je donutilo přeložit tento závod na poslední neděli v září. Na startu uvítají téměř 850 závodníků, které čeká podkrkonošský mírně zvlněný terén, který je většinou dobře průběžný, místy s pasekami a hustníky, se střední sítí komunikací; je tam mnoho terénních detailů – kupky, jámy, prohlubně a rýhy; v některých částech i samostatné skalky, kameny i kamenná pole. Tratě na mapě Za Karmou (mapoval Tomáš Leštínský) postavil Vlastimil Polák. První závodníci opět odstartují v deset hodin. Webová stránka závodu je v IS ORIS.
  • NEW! Výběr žactva oblasti běžel v rámci Českého poháru štafet v Nové Vsi u Čížové. V sobotu běžela většina za své kluby oblastní mistrovství. V neděli už všichni běželi za oblast, Skvěle si vedly holky v D14, které plně obsadily stupně vítězů. V H14 skončila naše nejlepší štafeta třetí. V DH12 se pět štafet seřadilo na 2. - 6. místě.
  • NEW! V sobotu odpoledne proběhlo v rámci závodu Českého poháru štafet Mistrovství Východočeské oblasti štafet. Výsledky na prvních třech místech - DH12: 1. PHK, 2. LPU, 3. LPU; D14: 1. LPU, 2. SHK, 3. PHK; D18: 1. JIL, 2. LPU, 3. LPU; D21: 1. PHK, 2. SHK, 3. LPU; H14: 1. SHK, 2. LPU, 3. SHK; H18: 1. LPU, 2. SJC, 3. SHK; H21: 1. PHK, 2. LPU, 3. LPU.
  • Další ročník Zimní hradubické ligy (2024/25) zná své termíny:
    24. 11. - NE - Klokan kros (Nový HK) - SHK
    7. 12. - SO - Indoor OB (Státní vědecká knihovna HK) - SHK
    22. 12. - NE - Vánoční sprint (HK, Moravské předměstí) - PHK
    12. 1. - NE - Sprint (Pardubice, Dukla) - LPU
    26. 1. - NE - Sprint Led(n)ový Hradec (HK - Kladská) - SHK
    9. 2. - NE - Krátká trať (Marokánka) - PHK
    23. 2. - NE - Krátká trať (Přelovice) - LPU
    2. 3. - NE - Krátká trať (Býšť) - SHK
  • Východočeská oblast vypsala výběrové řízení na pořadatele závodů Východočeského poháru v roce 2025. Nějaké přihlášky přišly, teď se řeší přidělení závodů (na některé závody je velký přetlak, na některé termíny pořadatelé nejsou).

PARDUBICE
  • NEW! V závěrečné části Světového poháru poblíž finského Kuopia reprezentují Česko Jana Peterová a Martin Roudný. V úvodní klasice zaběhl velmi dobře Martin, který za 39. místo získal body do hodnocení Světového poháru, když u lepší umístění přišel tříminutovou chybou v dohledávce deváté kontroly. Janča skončila v šesté desítce (54. místo).
  • NEW! Prvním závodem ve středu začal 55. ročník Ligy pardubických škol v orientačním běhu. Centrem závodu byl roh studáneckého lesa, za krásného podzimního počasí startovali 234 závodníci (největší počet v posledních letech) ze 14 škol. Hlavními pořadateli byli Luboš Macháček a Laďka Víchová. V jednotlivých kategoriích vyhráli Zuzana Fenclová (Pardubičky), Natálie Šedová (Benešovo nám.), Monika Munzarová (Gymnázium), Vilém Odvody (Pardubičky), Lukáš Udržal (Studánka), Ondřej Lučan (Benešovo nám.). Mezi školami vyhrálo Gymnázium Dašická před ZŠ Benešovo náměstí a ZŠ Studánka. Výsledky jsou na stránce Ligy škol.
  • NEW! V nominaci Východočeské oblasti na M ČR oblastních výběrů žactva (čtyři osmičlenná družstva) je 12 závodníků LPU - D12: Anička Horáková, Bětka Kárníková, Nikča Odvodyová, Nina Zvěřinová; D14: Háňa Fenclová, Majda Froschová, Monča Munzarová; H12: Luky Udržal; H14: Vilda Jirout, Marek Kadaně, Štěpán Kárník, Ondra Lučan.
  • NEW! V sobotu je další závod Východočeského poháru. Na krátkou trať v Hřídelci (pořádá NPA) je přihlášeno více než 150 závodníků LPU. Klubový bus jede v osm hodin z Masarykových kasáren (staví se v Polabinách).
  • NEW! Závod Východočeského poháru je i v neděli. O dva týdny přeložená krátká trať za pořadatelství VRL proběhne ve Vítězné. Přihlášeno je 140 závodníků LPU. Klubový bus jede opět v osm hodin z Masarykových kasáren (staví se v Polabinách).
  • NEW! Na Juniorský evropský pohár (JEC) který se uskuteční poslední zářijový víkend jižně od Vídně byl nominován Vládík Srb.
  • NEW! V České lize klubů po 5 kolech jsou dospělí pátí a dorost třetí.
  • NEW! Pořadí našich štafet v Českém poháru štafet po třech kolech - D21: 9. LPU A, 17. LPU B, 40. LPU C; H21: 5. LPU A, 12. LPU B, 29. LPU C, 37. LPU D, 57. LPU E; D18: 4. LPU A, 17. LPU B; H18: 7. LPU A, 14. LPU B, 33. LPU C.
  • Právo startu na M ČR ve štafetách - 2x D21, 4x H21, 2x D18, 3x H18.
  • O víkendu startovali naši nejlepší závodníci v jižních Čechách, kde proběhly tři závody Českého poháru (sprint a dva závody štafet).
    V sobotu dopoledne se běžel sprint v prosluněné Bechyni. Naši závodníci si vedli dobře. Janča Peterová vybojovala další vítězství v Českém poháru, když vyhrála dámskou elitu, body za 24. místo do Českého poháru získala i Marta Fenclová. V mužské elitě skončil Martin Roudný třetí, velmi pěkné je deváté místo Tomáše Kubelky, Matěj Kamenický byl 26. (Tomáš Udržal, Jan Grundmann a David Procházka skončili ve čtvrté desítce). V D21A byla Terka Fejfarová 14., v H21A skončili v první desítce Ondra Macek (5.) a Šimon Mareček (6.), Jonáš Fencl byl 11. V juniorkách byla Katka Hanušová desátá, v juniorech obsadil Míša Krpata 17. místo. V D18 skončila Katka Švíglerová na 11. příčce, Terka Šmídová byla 15., Karka Pipková 19. a Anička Kaláčová 21. V H18 byl Vládík Srb na stupních vítězů za třetí místo, pěkné je i 17. místo Máry Kadaněho. V H16 skončili Vítek Frosch (13.) a Fanda Goláň (18.) ve druhé desítce.
    V sobotu odpoledne byly štafety u Čížové (bylo to i Mistrovství Východočeské oblasti štafet). V pohárových kategoriích se žádná naše štafeta nedostala na stupně vítězů, všechny ale skončily v TOP 10. Ženy (Katka Hanušová, Janča Peterová a Martina Zvěřinová) obsadily sedmé místo (v oblasti byly třetí). Muži (Matěj Kamenický, Tomáš Kubelka a Martin Roudný) skončili na páté příčce (v oblasti byli druzí), béčko obsadilo 13. místo, bodovaly i další tří štafety. Dorostenky (Katka Švíglerová, Tereza Ester Kamenická, Anička Kaláčová) obsadily šestou příčku (v oblasti byly druhé), béčko bylo 14. Dorostenci (Honza Hlavatý, Filip Hanuš a Vládík Srb) byli pátí (v oblasti skončili první), béčko dofinišovalo na 12. místě. Výborně si vedlo žactvo, v D14 trio Háňa Fenclová, Majda Froschová a Monča Munzarová s přehledem vyhrálo, v H14 štafeta ve složení Ondřej Lučan, Štěpán Kárník a Matěj Kadaně) byla třetí (v oblasti druhá). V kategorii DH12 naše dvě štafety (Anička Horáková, Natka Šedová, Nina Zvěřinová resp. Luky Udržal, Bětka Kárníková a Kuba Nachtigall) skončily na 6. a 7. místě (v oblasti to bylo 2. a 3. místo).
    V neděli jsou opět u Čížové další štafety.
    V nedělních štafetách (opět u Čížové) se nám tolik nedařilo. Ženy (Katka Hanušová, Martina Zvěřinová, Janča Peterová) skončily na 9. místě, dobře běželo i béčko, pár bodíků získalo i céčko. Muži (Matěj Kamenický, Martin Roudný, Tomáš Kubelka) obsadili osmou příčku, dobře skončily i další tři štafety, bodovala i pátá štafeta. Dorostenky (Tereza Ester Kamenická, Anička Kaláčová, Katka Švíglerová) doběhly sedmé, béčko bylo v půlce druhé desítky. Trio dorostenců Vládík Srb, Honza Hlavatý a Filip Hanuš skončilo těsně čtvrté, ve druhé desítce bodovalo béčko, ve třetí i céčko.
  • Ve výběru žactva Vč. oblasti, který se o víkendu zúčastní dvou štafetových závodů v jižních Čechách, bylo 14 žákyň a žáků LPU. V sobotu většina našich běžela v klubových štafetách, v neděli pak byli ve štafetách oblasti. A vedli si dobře. Na stupních vítězů byli - D14: Monča Munzarová (1.), Háňa Fenclová (2.), Majda Froschová (3.), H14: Matěj Kadaně a Ondra Lučan (3.), DH12: Luky Udržal (2.).
  • V Českém poháru je po deseti kolech Jana Peterová druhá v ženách. V mužích je Martin Roudný třetí a Tomáš Kubelka sedmý (14. David Procházka, 24. Matěj Kamenický).
  • V žebříčku A se našim závodníkům moc nedaří. V D18 je Kačka Švíglerová desátá, v D20 Kačka Hanušová 11. a Nela Kubáková 20., v H16 Vítek Frosch 16. a Fanda Goláň 18., v H18 je Vládík Srb šestý a v H20 Fíla Haas 15. a Míša Krpata 19.
  • Na titulní stránce zářijového čísla Jantaru je fotka Martina Roudného ze závodu Českého poháru v Jeseníkách, kde si doběhl pro premiérové vítězství v této soutěži mezi dospělými. Uvnitř čísla je pochopitelně reportáž z těchto závodů, stejně tak jako ze závěrečného dvojzávodu žebříčku B. Ale ještě tam je návrat do prázdnin - reportáže ze soustředění našeho staršího žactva a dorostu ve Švédsku, z vícedenních závodů na konci srpna i článek o námi pořádané Ceně východních Čech v Krouně. Nechybí ani tradiční rubriky. Obsah čísla (má 16 stránek) je tady.
  • Areál orientačního běhu na Vinici přestál se štěstím rozvodněnou Chrudimku bohatě napájenou Novohradkou. Do vylití až do areálu zbývalo cca 25 cm. Voda je nyní už zpět ve svém korytu. Uff!

SVĚT
  • NEW! Poslední série letošního Světového poháru v orientačním běhu se koná ve finském Kuopiu. Na programu jsou lesní závody. Zájem o start je poměrně velký, i proto, že příští rok se v lesích kolem Kuopia koná červenci 2025 mistrovství světa v orientačním běhu, nynější závody by měly být v relevantním terénu jako budou tratě příští rok při MS. Finský terén je relativně plochý bez strmých svahů nebo vysokých útesů a jsou v něm jak oblasti s mnoha detaily, tak i části s minimem terénních detailů. Na startu je téměř 300 závodníků z 32 zemí.
    Finále Světového poháru začalo ve čtvrtek klasickou trať. V ženách vyhrála obhájkyně vétězství Švédka Tove Alexandersson s náskokem čtyř minut před vedoucí závodnicí průběžného pořadí SP Simonou Aebersold (SUI), třetí skončila s odstupem dalších dvou minut další Švédka Hanna Lundberg, na "velké" stupně vítězů je doprovodily Marie Olaussen (NOR), Venla Harju (FIN) a Andrine Benjaminsen (NPR). Z naší šestice (Tereza Kosová pro nemoc na start nenastoupila) si podle očekávání nejlépe vedla Tereza Rauturier, která se ztrátou 15 minut obsadila 17. místo, na jejím výkonu se podepsalo zranění, které ji trápilo od ME v Maďarsku. Denisa Králová skončila na 30. místě se ztrátou necelých 19 minut. Jeden bod do Světového poháru získala za 40. místo Lucie Semíková. Dvojice Barbora Matějková a Jana Peterová skončily v šesté desítce (54. a 55. místo). Na trati mužů dominovali Seveřané. Výbornou formu prokázala domácí reprezentant Miika Kirmula, který vedl po celou trať a v cíli měl náskok před Švédem Martinem Regbornem 44 sekund. Druhé místo obsadil další Fin Eetu Savolainen, který byl ještě o minutu pomalejší. Na čtvrtém místě skončil vedoucí závodník SP Kasper Harlem Fosser (NOR), který měl ztrátu na třetí místo jen 4 sekundy, pátý byl Fabian Aebersold (SUI) a šestý Gustav Bergman (SWE). Tomáš Křivda po rychlém začátku postupně ztrácel a nakonec skončil na 20. místě se ztrátou sedmi minut. Dvojice Miloš Nykodým a Daniel Vandas na 31. a 33. místě s odstupem 10 minut. Do Světového poháru bodoval i Martin Roudný, který obsadil 39. místo (+11:36), hodně ho asi mrzela dohledávka na 9. kontrole, kde ztratil více jak tři minuty. Jakub Chaloupský skončil v šesté a Jonáš Hubáček v osmé desítce.
    V pátek je odpočinkový den před sobotní krátkou tratí. Nedělní štafety uzavřou letošní mezinárodní o-sezónu. Web finské série je tady.
  • NEW! Evropský juniorský pohár (JEC) proběhne letos v závěru září v okolí Vídně. V pátek se poběží sprint, v sobotu krátká trať a v neděli lesní štafety. Centrum závodu ve sprintu je ve sportovní aréně „Happyland“ ve městě Klosterneuburg na okraji Vídně. Terén sprintu má tři různé sektory - místní rekreační oblast s četnými, většinou širokými cestami a hustou vegetací, včetně přírodní arény s hřištěm, BMX dráhou, bruslařskou a víceúčelovou plochou; zahrádkářská osada s částečně úzkými a klikatými cestičkami, pláží s trávníkem u břehu a dětskými hřišti; lužní les, zčásti otevřený a snadno zaběhnutý, zčásti hustý porost, s velkými i malými stezkami a četnými čerstvě posekanými plochami. Kromě několika mělkých příkopů a prohlubní a některých návrší je terén bez výraznějších výškových rozdílů. Krátká trať má centrum ve škole v centru Klosterneuburgu. Terén je typickým „vídeňským lesem“ – mix buků, dubů a borovic, v části je strmý svah s údolími, je tam noho cest a pěšin. Centrem závodu štafet je škola v Pressbaumu, poběží se v terénu Vídeňského lesa se spoustou s větším převýšením. Na startu jsou závodníci z 15 států, v každé z kategorií může z každé země startovat maximálně 6 závodníků, takže ve všech kategoriích (D18, D20, H18 a H20) poběží kolem šedesáti závodníků. Česko využilo celou možnou kvótu závodníků, v nominaci jsou - D20: Ema Černá, Lucie Dittrichová, Kristýna Matyášová, Michaela Metelková, Michaela Novotná, Markéta Rotková; D18: Kateřina Doušková, Barbora Holasová, Kateřina Kožíšková, Viktorie Škáchová, Kateřina Štěpová, Hana Vítková; H20: Vilém Bednařík, Daniel Bolehovský, Jiří Donda, Martin Gajda, Jan Strýček, Adam Zřídkaveselý; H18: Ondřej Brosch, Filip Hanuš, Tomáš Kučera, Vladimír Srb, Prokop Tomášek, Tomáš Urbánek.
  • Mistrovství štafet Finska vyhrál jasně tým Kalevanu Rasti, kde druhý úsek výborně běžel Tomáš Křívda (měl nejlepší čas na úseku), první úsek běžel Samuel Heinonen, finišoval Miika Kirmula, V ženách vyhrála štafeta Tampereen Pyrintö, Tereza Rauturier finišovala týmu Suunta Jyväskylä, který obsadil třetí místo.